شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٩
اولين دوره مسابقه ملي طراحي بدنه استاندارد كاشي و سراميك 7 اسفندماه دانشگاه آزاد اسلامي واحد ميبد آخرين مهلت ثبت نام 15 بهمن ماه
صفحه اصلي > شرکتهای دانش بنیان > سئوالات متداول  
منو اصلی
نظرسنجی
آشنایی شما با مرکزرشد چقدر است؟

آشنایی کامل دارم
آشنایی ندارم
نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارم

جستجو
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1548
 بازدید امروز : 17
 کل بازدید : 129473
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0.2188
سئوالات متداول

شركت دانش بنيان به چه شركتي گفته مي‌شود؟

پاسخ: بر اساس «آئين‌نامه تشخيص شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان»، شركت‌هاي متقاضي بايد علاوه بر كسب شرايط ذكر شده در شاخص‌هاي عمومي (شامل كسب حداقل درآمد ذكر شده ناشي از فروش فناوري، كالا /خدمات دانش‌بنيان، نیروی انسانی و سابقه بيمه كاركنان)، كليه شرايط مشخص‌ شده در شاخص‌هاي اختصاصي اين آيين‌نامه را نيز احراز نمايند.

2. چه مداركي به صورت اسكن شده جهت تكميل اطلاعات لازم است؟

پاسخ: مدارك لازم براي ارسال از طريق سامانه در جدول زير آورده شده است:

مستندات مورد نياز

نوع (اختياري يا اجباري)

توضيح

تصوير مجوزهاي شركت (مجوز تأسيس، پروانه بهره‌برداي و...)

اختیاری

 

تصویر آگهی تاسیس به همراه آخرین تغییرات شركت در روزنامه رسمي

اجباري

 

آخرين ليست بيمه شركت به همراه خلاصه وضعيت دستمزد/حقوق و مزايا

اجباري

برای شرکتهای نوپا اختیاری می باشد

تصویر آخرین اظهارنامه مالیاتی - ارسالی به سازمان امور مالیاتی

اجباري

برای شرکتهای نوپا اختیاری می باشد

رزومه يا كاتالوگ شركت

اختياري

 

نمودار سازماني شركت

اختياري

 
 

3. منظور از كاركنان بخش اصلي (غير پشتيباني) و پشتيباني چيست؟

پاسخ: جهت اطلاع از فهرست كاركنان بخش‌هاي پشتيباني و غير پشتيباني، مي‌توان به جدول فهرست فعالیتها در پيوست‌ دو آيين‌نامه تشخيص مراجعه نمود.

4. هزينه هاي بخش تحقيق و توسعه به چه هزينه هايي اتلاق ميشود؟

پاسخ: جهت اطلاع از فهرست هزينه هاي بخش تحقيق و توسعه، مي‌توان به جدول تحقیق و توسعه در پيوست‌ یک آيين‌نامه تشخيص مراجعه نمود.

5. شناسه ملي اشخاص حقوقي را چگونه ميتوان پيدا نمود؟

پاسخ: متقاضيان ميتوانند به سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی کشور با آدرس(www.ilenc.ir) مراجعه نمايند و با جستجوي اسم شركت يا موسسه، شناسه ملي اشخاص حقوقي را دريافت و در سامانه وارد نماييد.

6. اگر محصول شركت در دسته هاي اصلي تعيين شده براي كالاهاي دانش بنيان نباشد چه بايد كرد؟

پاسخ: اگر محصول شركت در هيچ‌يك از دسته‌هاي اصلي كالاهاي دانش‌بنيان وجود نداشته باشد، امكان ثبت‌نام براي آن فراهم نخواهد بود. چنانچه كالاي شركت به لحاظ ماهيت، ذيل يكي از دسته‌هاي اصلي كالاهاي دانش‌بنيان قرار مي‌گيرد اما در سامانه پيش بيني نشده است، شركت، نام و مشخصات آن كالا را به همراه فرم موجود در صفحه کالا/خدمت دانش بنیان جهت بررسي‌هاي بيشتر به آدرس پستی product@daneshbonyan.irارسال نماید.

7. آيا انجام فرايند ارزيابي و تأييد صلاحيت شركتها، مستلزم پرداخت هزينه است؟

پاسخ: با توجه به اينكه فرايندها و ارزيابي‌هاي كارشناسي كه براي ارزيابي و تأييد صلاحيت شركتها انجام مي‌شود، دربردارنده برخي هزينه‌ها است، در آينده بخشي از اين هزينه‌ها از شركتهاي متقاضي دريافت خواهد شد.

8. اگر عنوان دانش‌بنيان در نام ثبتي يا اساسنامه شركت وجود داشت، آيا شركت دانش‌بنيان محسوب مي‌شود و مي‌تواند از حمايت‌هاي مندرج در قانون استفاده كند؟

پاسخ: خير. لازم است همه شركتهاي متقاضي حمايتها، اطلاعات خود را در اين سامانه وارد كرده و بر اساس اين فرايندها ارزيابي شوند.

9. اگر شركت برخي از شرايط اجباري (ستاره‌دار) مورد نظر در سامانه را نداشت چگونه عمل كند؟

پاسخ: ساير اطلاعات لازم را وارد كرده و ذخيره كند. هر زمان موفق به احراز شرايط مورد نظر شد، به سامانه برگشته و اطلاعات خود را كامل كند.

10. تفاوت شركتهاي دانش بنيان نوپا با ساير شركتها چيست؟

پاسخ: شاخص‌هاي عمومي آئين‌نامه تشخيص شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان، براي شركتهاي دانش‌بنيان نوپا با سهولت بيشتري آورده شده است. شركتها بايد داراي برنامه توليد يا توليدكننده كالاها/خدمات دانش‌بنيان، مطابق فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان مصوب كارگروه باشد كه دانش فني كالاها/خدمات دانش بنيان توليد شده توسط شركت، بايد مبتني بر فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه، ايجاد شده و يا از طريق انتقال فناوري جذب شده و بومي‌سازي شده باشد مي‌توانند اقدام به ثبت‌نام نمايند.

11. پس از اتمام ورود اطلاعات توسط شركت، چه فرايندي طي مي‌شود؟

پاسخ: پس از ورود كامل اطلاعات، ابتدا اطلاعات شركت مورد بررسي و كنترل اوليه قرار مي‌گيرد، سپس جهت بررسي به يك كارگزار تشخيص صلاحيت ارسال مي‌شود. در صورت لزوم كارگزار جهت بررسي‌هاي بيشتر با شركت تماس گرفته و از شركت بازديد مي‌كند و نظر خود را در مورد ويژگي‌هاي شركت به صورت محرمانه به كارگروه اعلام مي‌كند. در صورت تأييد دانش‌بنيان بودن توسط كارگروه، ورود به مرحله بعد بمنظور استفاده از برخي تسهيلات، به شركت اعلام مي‌شود.

در تمامي مواردي كه بايد اقدامي توسط شركت انجام شود يا اطلاعي در اختيار داشته باشد، به صورت نامه الكترونيكي و پيامك، به شركت اطلاع رساني مي‌شود.

12. آيا شركتهاي دولتي يا متعلق به بخش عمومي هم حق استفاده از حمايتهاي قانون دانش بنيان را دارند؟

پاسخ: شرکتهای دولتی، مؤسسات ونهادهای عمومی غیر دولتی و نیز شرکتها و مؤسساتی که بیش از پنجاه درصد (50%) از مالکیت آنها متعلق به شرکتهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی باشد، مشمول حمایتهای این قانون نیستند.

13. در صورت ارائه اطلاعات غلط توسط شركت چه مجازات‌هايي براي شركت لحاظ خواهد شد؟

پاسخ: هر زمان كه عدم صحت اطلاعات وارد شده از سوي شركت محرز شود، آن شركت صلاحيت دانش‌بنيان بودن را از دست داده و موظف به بازگردادندن عوايد احتمالي ناشي از حمايت‌هاي مورد نظر قانون (موضوع ماده 11 قانون) خواهد بود و امكان ورود مجدد به فرايند ارزيابي شركتها را نخواهد داشت.

14. آيا اطلاعات ارسال شده به كارگروه قابل اصلاح ميباشد؟

پاسخ: تا پيش از تكميل اطلاعات و ارسال كليه اسناد مورد نياز، امكان ذخيره‌سازي اطلاعات وارد شده و تكميل آن در دفعات بعدي وجود دارد. اما پس از تكميل اطلاعات و تأييد ارسال نهايي آن توسط متقاضي، اطلاعات وارد شده مبناي ارزيابي و قضاوت خواهد بود و تا زمان انجام ارزيابي‌ها و اعلام تأييد يا عدم تأييد دانش‌بنيان بودن شركت، قابل اصلاح نمي‌باشد.

15. آيا در صورت عدم تأييد دانش‌بنيان بودن شركت، امكان ارائه مجدد تقاضا از طرف شركت وجود دارد؟

پاسخ: در حال حاضر، تا مدت معین پس از عدم تأييد دانش‌بنيان بودن شركت، امكان ارائه مجدد تقاضا از سوي شركت رد شده وجود ندارد.

16. آيا عدم تأييد دانش‌بنيان بودن يك شركت، به منزله عدم امكان استفاده آن شركت از ساير تسهيلات و حمايت‌هاي تعريف شده در كشور (غير از اين قانون) است؟

پاسخ: خير. اين شركت‌ها مي‌توانند با ارائه طرح‌هاي خود، همچنان از تسهيلاتي نظير استقرار در مراكز رشد و پارك‌هاي علم و فناوري، شهرك‌هاي فناوري، جوايز جشنواره‌هايي نظير جشنواره علم تا عمل، تسهيلت ارائه شده توسط معاونت علمي و فناوري رييس‌جمهور، صندوق‌هاي غيردولتي پژوهش و فناوري و... استفاده نمايند.

17. اگر شركت به تعهدات خود عمل نكرد چه اتفاقي مي‌افتد؟

پاسخ: اعتبار دانش‌بنيان بودن شركت لغو و تسهيلات احتمالي مصوب شده نيز لغو مي‌شود.

18. اگر شركت از حمايت‌هاي دريافت شده سوءاستفاده و آنها را براي مقاصد ديگري بكار برد چه عواقبي خواهد داشت؟

پاسخ: چنانچه شركتها، حمایتها و تسهیلات اعطاء شده بر طبق این قانون را برای مقاصد دیگری مصرف کنند ضمن محرومیت از استفاده مجدد از حمایتهای این قانون مجازاتهای زیر در مورد آنها اعمال می‌شود:

الف- در صورت برخورداری از تسهیلات مالی علاوه بر رد مال، به جریمه نقدی برابر با تسهیلات دریافتی محکوم می‌شوند.

ب- در صورت برخورداری از شرایط تسهیلات در ورود به مناقصه به مدت سه سال از شرکت در کلیه مناقصه‌ها منع می‌شوند.

ج- در صورت برخورداری از معافیت‌های مالیاتی یا عوارض علاوه بر پرداخت آنها به جریمه نقدی برابر میزان معافیت اعطاء شده محکوم میشوند.

د- در صورت برخورداری از پوشش بیمه‌ای، به پرداخت جریمه معادل پوشش بیمه‌ای‌ دریافتی محکوم می‌شوندموضوع ماده 11 قانون(

19. چرا با وجود ثبت نام در سایت، با نام کاربري و رمز عبوري که انتخاب شده، امکان ورود به سامانه وجود ندارد؟

پاسخ: در هنگام ثبت نام اولیه در سامانه و ثبت اطلاعات در پنجره ثبت نام و تایید آن، ایمیلی به آدرس الکترونیکی وارد شده ارسال می شود که با بازنمودن آن می توانید بر روي لینک فعالسازي موجود در پیغام دریافتی جهت فعالسازي حساب کاربري کلیک نمایید.

20. چرا وقتی همه اطلاعات تکمیل و برای ارسال نهایی اقدام می شود، ارسال نهایی موفق صورت نمیگیرد؟

پاسخ: پس از ورود اطلاعات، باید حتما کلید "ذخیره" را کلیک نمایید.

21. آیا شرکتهایی که عضو مراکز رشد و یا پارکهای فناوری هستند جزو شرکتهای دانش بنیان هستند؟

پاسخ: شرکتهای مستقر در پارکهای فناوری و یا مراکز رشد بایستی همانند دیگر شرکتها در سامانه ثبت نام نموده و مراحل ارزیابی را طی نمایند.

22. شرط 5 سال برای شرکتهای نوپا تاریخ ثبت شرکت ملاک هست یا تاریخ شروع فعالیت؟

پاسخ: تاریخ ثبت شرکت در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ملاک ارزیابی می باشد.

23. منظور از بند 2-5-1 آیین نامه کارگروه مبنی بر سابقه بيمه پرداختي براي حداقل 3 نفر از كاركنان تمام‌وقت شركت، حداقل 6 ماه باشد. آیا مربوط به بیمه کارکنان در شرکت می باشد و یا بیمه فرد منظور است؟

پاسخ: بیمه کارکنان باید در شرکت متقاضی درخواست دانش بنیان انجام گرفته شده باشد.

24. آیا می توان از ابتدا شرکت را به عنوان شرکت و یا موسسه دانش بنیان ثبت نمود؟

پاسخ: فرآیند ارزیابی و تشخیص مربوط به شرکتها و موسسات ثبت شده می باشد که دارای شاخصهای موجود در آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان می باشند. بنابراین ثبت شرکتها و موسسات دانش بنیان همانند دیگر شرکتها و موسسات خواهد بود.

25. آیا واحدهای تحقیق و توسعه فعال در یک شرکت خصوصی می توانند در قالب یک شرکت دانش بنیان مستقل شود؟

پاسخ: شرکتهای بزرگی که شرایط استفاده از قانون شرکتهای دانش بنیان و یا شرکتهای دانش بنیان صنعتی را ندارند می توانند با ثبت واحد تحقیق و توسعه خود به صورت مستقل در صورتی که در راستای فهرست کالاهای اعلام شده توسط کارگروه فعالیت دارند به صورت مجزا در سامانه ثبت نام نمایند و فرآیند ارزیابی همانند دیگر شرکتها برای آنها نیز صورت پذیرد.

26. آیا مدارک تحصیلی و یا جایگاه علمی موسسین و یا اعضای هیات مدیره تاثیر مثبتی در روند ارزیابی شرکت خواهد داشت؟

پاسخ: ملاک ارزیابی شاخصهای موجود در مصوبه کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان میباشد بنابراین تاثیری در روند ارزیابی نخواهد داشت.

27. آیا نوع حقوقی شرکت تاثیری در ارزیابی شرکت خواهد داشت؟

پاسخ: ملاک ارزیابی شاخصهای موجود در مصوبه کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان میباشد بنابراین تاثیری در روند ارزیابی نخواهد داشت.

28. در صورتی که محصول شرکت که در فهرست کالا/خدمات دانش بنیان مصوب قرار دارد در حد طرح و مستندات باشد می تواند در سامانه ثبت درخواست نماید؟

پاسخ: با توجه به آیین نامه مصوب کارگروه ارزیابی و تشخیص شرکتها و موسسات دانش بنیان، شرکتهای دانش بنیان بایستی حداقل (50) درصد از درآمد يك سال مالي گذشته شركت (كه در اظهارنامه مالياتي شركت ذكر شده است)، از محل فروش «كالاها/خدمات دانش‌بنيان»، «خدمات تخصصي تعمير و نگهداري مرتبط با كالاهاي توليد شده توسط آن شركت»، فروش «دانش ‌فني و فناوري» مرتبط با فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان، و «خدمات طراحي مهندسي» مرتبط با فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان حاصل نمایند.

همچنین در صورتی که شرکت متمایل به ارائه درخواست شرکت دانش بنیان نوپا باشد محصول شرکت بايد داراي برنامه توليد يا توليدكننده كالاها/خدمات دانش‌بنيان، مطابق فهرست كالاها/خدمات دانش‌بنيان مصوب كارگروه باشد كه دانش فني كالاها/خدمات دانش بنيان توليد شده توسط شركت، بايد مبتني بر فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه، ايجاد شده و يا از طريق انتقال فناوري جذب شده و بومي‌سازي شده باشد.

29. چنانچه شركتهاي متقاضي سوال ديگري در خصوص فرايندهاي ارزيابي و تشخيص صلاحيت شركتها دارند، چگونه مي‌توانند از پاسخ آن مطلع شوند؟

پاسخ: شركتها مي‌توانند ساير سوالات خود را با مركز تماس با شماره تلفن 83533030 مطرح نموده و یا با ایمیلمکاتبه نمایید.

30. براي تاسيس يک شرکت دانش بنيان، چه کار بايد انجام داد؟

پاسخ: شرکتهاي بصورت عادي در اداره کل ثبت شرکتهاي سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بايد ثبت شوند و در هنگام ثبت، هيچ تفاوتي بين شرکتها وجود ندارد.

شرکتهاي متقاضي پس از توليد کالاها و خدمات دانش بنيان يا ارايه برنامه توليد (براي شرکتهاي نوپا)، بر مبناي آيين نامه مصوب کارگروه، ارزيابي شده و براي يک مدت محدود مي توانند از تسهيلات و مزاياي قانون استفاده کنند و براي تمديد زمان استفاده از مزاياي قانون، بايد دوباره ارزيابي شوند.

لذا درباره امکان استفاده از مزاياي قانون، در زمان ثبت شرکت نمي‌توان اظهار نظر کرد و ارزيابي بر مبناي عملکرد شرکتها پس از ثبت و فعاليت شرکت انجام مي شود.

31. نوع تسهيلات، حمايت‌هاي صندوق نوآوري و شکوفايي چگونه است؟

پاسخ: تسهيلات و حمايت‌هاي صندوق و نوآوري و شکوفايي بر مبناي مصوبات هيأت امنا و هيات عامل صندوق به شرکت‌ها اعطا مي‌شود که براي اطلاع از حمايت‌هاي صندوق به سايت www.Nsfund.ir مراجعه کنيد.

32. آيا حضور اعضاي هيأت علمي در شرکت‌هاي دانش‌بنيان و داشتن سهام در آنها ضروري است؟ سهامداري دانشگاه‌ها در اين شرکت‌ها ضروري است؟

پاسخ: حضور اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها در شرکت‌هاي دانش‌بنيان و سهامداري دانشگاه‌ها در شرکت‌ها ضروري نيست و شرکت‌هاي فاقد اعضاي هيأت علمي نيز مي‌توانند بر مبناي معيارهاي ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان، مشمول استفاده از حمايت‌هاي قانون شوند.

33. شرط تمديد استفاده از مزاياي قانون حمايت از شرکت‌هاي دانش‌بنيان چيست؟

پاسخ: مدت استفاده شرکت‌ها از مزاياي قانون، بر مبناي مصوبه کارگروه به مدت (1) يا (2) سال براي هر نوع از شرکت‌ها تعيين مي‌شود و شرکت‌ها پس از انقضاي اين مدت، براي تمديد استفاده از مزاياي قانون بايد دوباره تقاضاي ارزيابي داده و از سوي کارگزاران دوباره ارزيابي شوند.

34. کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان چه نهادها و سازمان‌هاي هستند؟

پاسخ: کارگزاران ارزيابي شرکت‌هاي دانش‌بنيان بر مبناي آئين‌نامه فعاليت و انتخاب کارگزاران تعيين شده و به تصويب کارگروه مي‌رسند.

این کارگزاران به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند:

1- کارگزاران تخصصی (شرکت‌ها را در یک موضوع تخصصی مانند نانو، بیو و ... ارزیابی می‌کنند)

1-1- دفتر پژوهش، فناوری و صنایع نوین وزارت صنعت، معدن و تجارت

1-2- دفتر توسعه فناوري سلامت وزارت بهداشت

1-3- سازمان تحقيقات،‌ آموزش و ترويج كشاورزي (تات)

1-4- مرکز راهبری سامانه مدیریت تامین کنندگان (سمتا) وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

1-5- ستاد توسعه فناوري نانو

1-6- ستاد توسعه پژوهش و كاربرد گياهان دارويي و طب ايراني

1-7- ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان هوایی و هوانوردی (هوافضا)

1-8- ستاد توسعه زيست فناوري

1-9- ستاد توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات

2- کارگزاران منطقه‌ای (شرکت‌ها را در یک منطقه جغرافیایی ارزیابی می‌کنند.)

2-1- شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

2-2- پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

2-3- پارک علم و فناوری استان خراسان رضوی

2-4- پارک علم و فناوری استان خوزستان

2-5- پارک علم و فناوری استان آذربایجان شرقی

2-6- پارک علم و فناوری استان فارس

2-7- پارک علم و فناوری استان یزد

2-8- پارک علم و فناوری استان سمنان

2-9- پارک علم و فناوری استان همدان

2-10- پارک علم و فناوری استان گیلان

2-11- پارك فناوري پرديس

2-12- پارک علم و فناوری استان مرکزی

2-13- پارک علم و فناوری جهاد دانشگاهی کرمانشاه

2-14- مرکز رشد دانشگاه صنعتی شریف

2-15- مرکز رشد واحدهای فناوری اطلاعات و ارتباطات جهاد دانشگاهی